W dniu 25 września 2017 roku w teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się uroczysta   inauguracja roku akademickiego 2017/2018 Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Członkowie i sympatycy Uniwersytetu, wraz z Wyższobramskim Chórem Kameralnym,  odśpiewali tradycyjny w takiej sytuacji hymn Gaudeamus igitur.

Wszystkich przybyłych do teatru serdecznie przywitali  prowadzący imprezę:  - Wiesław Gogol wiceprzewodniczący zarządu UTW i  Dorota Gołda sekretarz zarządu UTW .
Naszą uroczystość inauguracyjną swoją obecnością zaszczycili: Starosta Powiatu Cieszyńskiego pan Janusz Król, Burmistrz Miasta Cieszyna pan Ryszard Macura, Przewodnicząca Rady Miasta Cieszyna pani Gabriela Staszkiewicz wraz z radnymi.
Prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach , pan prof. Ryszard Koziołek,
prodziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji pan dr hab. Andrzej Kasperek,
prodziekan Wydziału Artystycznego pan dr hab. Krzysztof Henryk Bąk,
prodziekan Zamiejscowego Wydziału Wyższej Szkoły Biznesu pani Regina Bogaczyk, członkowie Rady Programowej CUTW z przewodniczącą panią Teresą Wałga, oraz przedstawiciele Cieszyńskiej Rady Seniorów, Zamku, Domu Narodowego, Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego.  
Prowadzący podziękowali władzom UŚ, Biblioteki Miejskiej, Książnicy, SM „Cieszynianka” władzom Wyższej Szkoły Biznesu, Kawiarni „Kornel przyjaciele”
za bezpłatne użyczanie pomieszczeń do  prowadzania naszych zajęć oraz wszystkim darczyńcom za wspieranie finansowe naszej działalności.

Burmistrz pan Ryszard Macura i Prodziekan wydziału Etnologi i Nauk o Edukacji pan Andrzej Kasperek  życzyli  nam  czerpania radości i zadowolenia z bycia aktywnym seniorem.
V-ce prezes zarządu UTW w krótkich słowach przedstawił  jak ważną rolę w życiu seniora spełniają  uniwersytety III wieku. Mówił,  jak wielu seniorów jest wciąż sprawnych,  potrzebuje pretekstu do wyjścia z domu. Jedną z form aktywizacji starszych ludzi są właśnie uniwersytety trzeciego wieku, które stwarzają możliwości ciągłego poszerzania wiedzy, pobudzają do aktywizacji społecznej , ułatwiają nawiązywanie przyjaźni, zapewniają możliwość dbania o kondycję fizyczną.
Po przekazaniu wszystkich informacji związanych z działalnością naszego UTW
 w roku 2017/2018  wiceprezes zarządu CUTW wypowiedział  regułę  –
Rok Akademicki 2017/2018 uważam za otwarty
Jak nakazuje tradycja , rok akademicki  powinien być inaugurowany wykładem.
W tym roku wykład inauguracyjny przedstawił znakomity gość , prof. dr hab. Ryszard Koziołek -  językoznawca, nauczyciel  akademicki UŚ, przewodniczący  Nagrody Literackiej „Nike”

Temat wykładu: „Dobrze się myśli literaturą”
Prof. R. Koziołek  dał wykład o praktycznym zastosowaniu literatury, a wykład poprzedził chińską zagadką z dziedziny logiki, rozwiązanie której pozostawił słuchaczom do końca wykładu.
To co mówił, i jak mówił prof. Koziołek, mimo, że dotyczyło zagadnień językoznawstwa z elementami logiki i filozofii, było bardzo ciekawe i jednocześnie proste w odbiorze.    
Pod koniec wykładu, prof. przy mniej lub bardziej udanych próbach odgadnięcia chińskiej zagadki przez widownię, podał jej rozwiązanie.
Za wspaniały wykład widownia podziękowała profesorowi  na stojąco gromkimi brawami.   
W przerwie, po wykładzie, organizatorzy zaprosili  publiczność do foyer na kieliszek wina i ciasteczka.
Była przy tym okazja do wymiany poglądów na kwestie literackie i te bardziej życiowe.
W części artystycznej wystąpiła orkiestra kameralna Jeana - Claude Hauptmanna z repertuarem  zatytułowanym „ Lata dwudzieste lata trzydzieste „
Z towarzyszeniem orkiestry ósemka młodych Solistów śpiewała piosenki z repertuaru warszawskich kabaretów okresu międzywojennego.
Koncert rozpoczęła piosenka „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”.   Po niej były  piosenki „Ada to nie wypada”, „Nikodem”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”,  „Rebeka” „Belle” „Już nigdy”i wiele innych utworów, które od 80-90 lat się nie starzeją. Zagrano utwory min.  Warsa,  Petersburskiego , Białostockiego, utwory, które przed laty wylansowali  Ordonówna, Bodo i inni znakomici artyści tamtych lat.
W atmosferę tamtych utworów znakomicie wpisali się młodzi Soliści i świetna orkiestra monsieur J-C. Hauptmanna. W poszczególne utwory,  wprowadzała widownię,  wspaniale prowadzona konferansjerka, przez elegancka i pełną wdzięku panią Anitę Binek.
 Godzinny występ został nagrodzony na stojąco gromkimi brawami, no i oczywiście były bisy.
Koncert zakończył się wspólnym śpiewaniem z publicznością,  piosenki „Wielka  woda” ( A. Osieckiej).
…........................................................
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź,
Gdzie śmieją się śmiechy w ciemności
I gdzie muzyka gra, muzyka gra...
Nie daj mi Boże, broń Boże skosztować
Tak zwanej życiowej mądrości,
Dopóki życie trwa, póki życie trwa...

 

Posłuchaj i uśmiechnij się

Kolędy

środa, 23 grudzień 2020 12:23

Koncerty on-line

piątek, 11 grudzień 2020 11:24

Posłuchaj i uśmiechnij się

wtorek, 16 czerwiec 2020 12:45

Aktywny Senior

Senior aktywny fizycznie

czwartek, 11 marzec 2021 12:04

Ćwiczenia dla seniora - aktywnie na spacerze

czwartek, 06 sierpień 2020 13:59

Powrót do harmonii życia

piątek, 05 czerwiec 2020 12:18

Ćwiczenia dla seniora - aktywnie w domu

piątek, 05 czerwiec 2020 12:08