Polecamy szczególnej uwadze wykład prof. ANDRZEJA CHWALBY "Księstwo cieszyńskie z polskiej perspektywy 1914-1918", który odbędzie się w Święto Niepodległości 11 LISTOPADA o godz. 18 w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza.
 
Wykładający na co dzień na Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. A. Chwalba stanowi wybitny autorytet w dziedzinie historii Polski i powszechnej XIX i XX w. Ma w swoim dorobku kilka podręczników akademickich (m.in. "Historia Polski 1795–1918" i "Historia powszechna. Wiek XIX") oraz bestsellerowe "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914–1918".
 
W wywiadzie udzielonym niedawno "Gazecie Krakowskiej" profesor podkreślił prymat Cieszyna wśród miast, które spierają się o tytuł pierwszego niepodległego ośrodka na ziemiach polskich w 1918 r.: http://www.gazetakrakowska.pl/…/parcie-do-niepodleglosci-w…/
 
W książce "Polski wiek XX" (red. K. Persak i P. Machcewicz, Warszawa 2009) przedstawił Śląsk Cieszyński w następujących słowach:
"Od końca XIX w. zacieśniały się więzi między Galicją a Śląskiem Cieszyńskim, należącym do Królestwa Czeskiego w ramach państwa Habsburgów. W Cieszyńskiem powstawało coraz więcej polskich instytucji, kształtował się stan średni. Działały polskie gimnazja i szkoły zawodowe. Dzięki temu Śląsk Cieszyński, choć do Polski nie należał od sześciu wieków, zachował z nią poczucie jedności. Tamtejsze rodziny, w tym Buzków i Małyszów, włączały się czynnie w polskie życie oświatowe, kulturalne i  polityczne. Cieszyńskie było najlepiej uprzemysłowionym, zorganizowanym i najzamożniejszym regionem w skali ziem polskich. Przewyższało bogactwem, jakością pracy oraz aktywnością ludzi sąsiedni Śląsk Pruski. Większość ludności stanowili Polacy, katolicy i ewangelicy, a 1/4 Czesi. Niemcy zamieszkiwali głównie enklawę bielską. Po wojnie w skład odrodzonej Rzeczypospolitej weszła tylko północno-wschodnia część księstwa z Bielskiem i Cieszynem, co doprowadziło do wieloletniego konfliktu z Czechosłowacją. Polska część księstwa wniosła do Rzeczypospolitej mądrość i pracowitość ludności, jej solidność i sumienność, zrozumie nie konieczności pracy dla dobra wspólnego, potrzeby życia w schludności, czystości, zdrowego, aktywnego. Cieszyńskie to najbardziej nowoczesna i europejska polska dzielnica, mieszczańska i robotnicza, kultywująca zachodnie wartości i sposób życia."

Posłuchaj i uśmiechnij się

Kolędy

środa, 23 grudzień 2020 12:23

Koncerty on-line

piątek, 11 grudzień 2020 11:24

Posłuchaj i uśmiechnij się

wtorek, 16 czerwiec 2020 12:45

Aktywny Senior

Senior aktywny fizycznie

czwartek, 11 marzec 2021 12:04

Ćwiczenia dla seniora - aktywnie na spacerze

czwartek, 06 sierpień 2020 13:59

Powrót do harmonii życia

piątek, 05 czerwiec 2020 12:18

Ćwiczenia dla seniora - aktywnie w domu

piątek, 05 czerwiec 2020 12:08