Członkowie i sympatycy Uniwersytetu, wraz z Wyższobramskim Chórem Kameralnym, uroczyście odśpiewali tradycyjny w takiej sytuacji hymn Gaudeamus igitur
Imprezę prowadziła Lucyna Bałandziuk, prezes Zarządu UTW wspólnie z Dorotą Gołdą, sekretarzem Zarządu.
Gośćmi uroczystości byli m.in. burmistrz Cieszyna Ryszard Macura i dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ prof. dr hab. Zenon Gajdzica, który zwracając się do słuchaczy UTW życzył im samych dobrych wpisów w indeksach. Bardzo sympatyczną część artystyczną poprowadzili redaktorzy Leszek Mazan i Mieczysław Czuma, a towarzyszyła im Cieszyńska Orkiestra Salonowa, inaugurując muzyczną część przedstawienia Marszem Radetzkiego. Motywem przewodnim, jak to w Cieszynie, były czasy panowania Franciszka Józefa. Tej miłej imprezie przyglądał się z portretu sam miłościwie nam panujący Franz Josef. Muzyka Straussów była znakomitym uzupełnieniem barwnych opowieści obu panów. Leszek Mazan jako światowej sławy szwejkolog znakomicie komentował niektóre fragmenty arcydzieła Jaroslava Haszka o „Dobrym wojaku Szwejku”.
To bez wątpienia świetny pomysł, aby wpisać szwejkowską atmosferę w opowieści o CK Austrii przełomu wieków. W finale imprezy na scenie pojawił się sam Franciszek Józef, który w tytulaturze na 30 miejscu wymieniany był jako Książę Cieszyński, powitany owacją i łaskawie zezwolił na odśpiewanie swojej ulubionej wojennej pieśni Hercegowina.
Tą udaną imprezę zakończył w foyer Teatru poczęstunek ciasteczkami i lampką wina.
- Utworzono: 07 październik 2016